|
Mholdkp az szi Finn-blrl
forrs: National Geographic 2006.09.19. 19:09
Eurpban a szeptember els felben kevs felhvel jr, anticiklonlis idjrs az szaki tjakra is kiterjedt, s lehetv tette, hogy az itt igencsak hosszra nyl tl eltt egy pillantst vessnk a mg zld, koraszi szneket mutat terletre.
Kpnk a Balti-tenger keleti partjt mutatja: szaknyugaton (balra fent) a Botteni-bl, keleten pedig a rszben fehr tengeri kdbe burkolz Finn-bl lthat. A felvtel dlkeleti (jobb als) sarka kzelben a Csd-tavat (oroszul Csudszkoje ozero, szt nyelven Peipsi) lthatjuk; az llvz dli medencje alig szrevehet, mivel a hordalk s az algk barns sznre festik. A Botteni-blt dlen a Finnorszghoz tartoz, svdek lakta Åland- (ejtsd: land) szigetcsoport zrja le.Finnorszg, az ezer (valjban inkbb hatvanezer) t orszga: a tvidk a jgkorszak belfldi jgtakarjnak rksge: a lassan mozg jg vjta ki a tmedreket a grnitsziklk kztt. Ameddig a jgtakad elnylt dlre, addig tartanak a srn elhelyezked tavak, a kpen krlbell a fels szl s a Finn-bl kzti tvolsg felig, Lahti vrosig.
A Finn-bl partjn kt fvrost is tallunk, szakon Helsinkit, dlen pedig az szt Tallinnt. rdemes megfigyelni a kpen a nvnyzet szi szneit is a: szakon, a tvidken a zld szn a fenyveseket jelzi, Dl-Finnorszgban s a Baltikumban megjelenik a szntfldek srgs szne, a Finn-bl dli partjn, sztorszgban a vrs-lils szn rszeket is tallunk. Hogy ezt mi okozza, a helysznen lehetne megllaptani: mi a mohos lpok nyr vgi virgainak tmegre gyanakszunk.
Az AQUA mhold MODIS-rendszernek felvtelt szeptember 13-n rgztette az ELTE mholdvev llomsa.
| |