|
Huszont ven bell eltnhetnek az Andok gleccserei
forrs: National Geographic 2006.09.04. 19:04
A geololgusok szerint huszont ven bell eltnhetnek az Andok gleccserei, amennyiben a fogys a jelenlegi temben folytatdik. Ez komoly veszlyt jelent a krnyez terletek ivvz- s lelmiszerelltsra.
Az Andok gleccserei az elmlt kt-hrom vtized sorn olyan gyors temben hzdtak vissza, hogy egyes felttelezsek szerint 15-25 ven bell teljesen eltnhetnek. Ez komoly veszlyt jelent szmos – perui, chilei, venezuelai, ecuadori, argentnai s bolviai - nagyvros lakossgnak vzelltsra valamint lelmezsre.
J plda erre a Bolviba tallhat, rohamos temben fogy Chacaltaya gleccser, amely a fvros, La Paz s El Alto vros ivvizt biztostja.
Peru legismertebb hegye, a Huascaran az elmlt harminc v sorn 1280 hektrnyi jeget, vagyis a harminc vvel ezeltti jgterlet mintegy negyven szzalkt vesztette el.
Az argentnai Upsala gleccser 14 mtert hzdik vissza vente, a chilei O’Higgins pedig az elmlt szz v alatt tbb mint 15 kilomtert rvidlt.
Kolumbiban a gleccserek 1850 ta terletk mintegy hsz szzalkt elvesztettk; a Cotopaxi vulknt bort jgnyelvek terlete 1976 ta 30 szzalkkal cskkent. A gleccserek ilyen gyors tem visszahzdsa megdbbentette a kutatkat – a legfrissebb felmrst a trgyban egy brit kutatcsoport publiklta a kzelmltban.
„Ez a folyamat rvidtvon a gleccserkrnyki terletek elntshez, fldcsuszamlsokhoz, srlavinkhoz vezethet, hossztvon pedig veszlyezteti a trsg ivvz- s lelmiszerelltst – foglalta ssze Carmen Felipe, a perui vzgazdlkodsi intzet szakrtje a jelensg vrhat hatsait a The Guardian brit napilapnak.
A gyors olvads arra sztkli a helyi lakossgot, hogy egyre magasabb terleteket vonjanak szntfldi mvels al, ami a vzkszlet tlzott kiaknzshoz vezethet. Az egyre nagyobb terleten kiirtott erdk miatt megn a talajerzi veszlye, ami hossztvon bizonytalann teszi a npessg meglhetst.
Egyre szlssgesebb vlik az idjrs
A kutatk szerint nem csak a gleccserek visszahzdsa rhat a globlis klmavltozs rovsra, hanem az is, hogy a jvben egyre bizonytalanabb vlik majd a csapadk elrejelzs, ugyanakkor Dl-Amerikban s a Karib-trsgben egyre szlssgesebb csapadkeloszlssal kell szmolni.
1970 ta az Andoktl keletre megntt a lehull csapadk mennyisge, vele egytt a pusztt radsok gyakorisga is. Elrejelzsek szerint a trpusi viharok a klmavltozs hatsra tovbb ersdnek, vagyis a keleti terleteken n a csapadkos idszak arnya, ezzel szemben Chile kzps s dli terletein fokozdik a szlssgesen szraz idjrs.
A sarkvidki jg olvadsa miatt, a vilgtenger szintjnek emelkedse szintn slyos problmt jelent a kontinens szmos orszga szmra, mivel Latin-Amerika 77 legnagyobb vrosbl hatvan a tengerparton fekszik.
A bnyszat kzvetlenl is veszlyezteti a gleccsereket
A dl-amerikai szn-, olaj- s rzkitermels nemcsak kzvetett mdon krostja a krnyezetet, de tbb esetben is kzvetlenl veszlyezteti egy-egy gleccser „ltt”. Erre plda a Chile s Argentna hatrn foly Pascua Lama project, melynek keretben el kell tvoltani hrom gleccsert, hogy hozzfrjenek a felszn alatt rejtz arany-, ezst- s rzkszletekhez. Ez a beruhzs nem csak a gleccser eltnsvel jr, hanem a bnyszat sorn kiszabadul szennyezanyagok elszennyezik a talajt s a vizeket is.
A vilgon jelenleg tallhat mintegy ezer gleccser az elmlt szz v sorn vagy egyltaln nem nvekedett, vagy lass cskkenst mutatott, 1980 ta pedig rohamos fogysnak lehetnk tani. A leggyorsabban fogy gleccserek a Himaljban, a sarkvidken, az Alpokban valamint a trpusi terleteken vannak. Tbb gleccserkutat gy vli, hogy a jelensg a globlis klmavltozsnak tudhat be.
Mivel zsiban s Latin-Amerikban emberek milliinak vzelltst a gleccserek olvadkvize biztostja, ugyanakkor Norvgiban, az Alpokban valamint a Csendes-cen nyugati partvidkn a gleccserekbl lefoly vz elektromos ramot termel vziermveket tpll, a jgnyelvek eltnse a krnyez terleteken komoly krnyezeti, ugyanakkor kzvetlen gazdasgi s trsadalmi problmt vett elre.
| |