|
Utolsó esély a kínai delfin számára
forrás: national geographic 2006.07.09. 17:25
A zoológusok tervet dolgoztak ki, hogy megmentsék a kihalástól a jangcei folyami delfint, amely talán a világ legveszélyeztetettebb állata. Reményeik szerint sikerül áttelepíteni néhány delfint a Jangcébõl egy közeli tóba, ahol valószínűleg zavartalanabbul élhetnek.
A baiji és kínai tavi delfin néven is ismert Lipotes vexillifer fennmaradását a táplálékát eltüntetõ túlhalászat, az iparosodás, a hajókkal való összeütközések és a halászhálókba gabalyodás fenyegeti. A legújabb egyedszámláláskor mindössze 17 példányra akadtak.
A múlt évben egy természetvédelemmel foglalkozó nemzetközi tudóscsoport San Diegóban ült össze, hogy kidolgozzon egy következetes megmentési tervet. Ezt most tette közzé az a csoport, amelyet a londoni Zoológiai Társaság részét képezõ Zoológiai Intézet munkatársa, Samuel Turvey vezetett.
“Már régóta fölvetődött, hogy az egyetlen lehetőség a kihalástól való megmentésükre, ha alapos megfigyelés alatt, félig természetes szaporodási körülmények között tartott szaporodásra képes populációt hoznak létre. A terv szerint létesítenek egy rezervátumot egy 21 km hosszú, a Jangcétől az 1970-es években elkülönült holtágból kialakult tóban” - mondta Turvey.
A Tien-i-Csu (vagy angolos írásmóddal Tian-e-Zhou) tó már jelenleg is otthont ad egy másik édesvízi cetnek, a jangcei úszótlan delfinnek, így a körülmények valószínűleg alkalmasak a baiji számára is. Elég hal él a tóban, hogy ellássa a delfineket élelemmel, és az emberi halásztevékenység is jóval korlátozottabb, mint magán a Jangcén.
A terv tehát elkészült, most már “csak” a pénzügyi hátteret kell előteremteni a megvalósításához. Az első évi műveletek költségei 365-545 ezer dollárra rúgnak. Hajók kellenek a delfinek befogásához, helikopterek a Tien-i-Csu tóhoz szállításukhoz. Tartó ketreceket kell készíteni számukra, állatorvosi csapatot kell toborozni, és föl kell mérni a halállomány nagyságát is.
A mentési terv öt delfinbefogó műveletről beszél a Jangcén, a következő három évben, hogy életképes ex situ szaporodó állományt létesítsenek a Tien-i-Csu tóban, mielőtt a Jangcében élő állomány tovább csökkenne vagy esetleg kihalna.
A hosszú távú terv a baiji visszatelepítése lenne a Jangcébe, de csak akkor, ha az ottani életkörülményeik javulnak.
| |